VÝSTAVA DESIGNU AVANT GARDE, 2018


Na ploše 5500 m2 pavilonu G na brněnském Výstavišti vyrostla struktura “svobodného města” jako základ pro koncepci výstavy Avant Garde. Výstava, jako součást oslav 100 let výročí vzniku samostatného československého státu, pracuje s myšlenkami o naší blízké budoucnosti a o tom, co může design této budoucnosti přinést. 

Architekturu/rámec výstavy tvoří prostorová stuktura z lešení, která pracuje s různými výškovými úrovněmi, prázdným/plným prostorem, horizontálními propojeními i s vertikálemi. Navržené “město” má náměstí, majáky, pochozí plošiny, sluje… Do prostoru vymezeného touto strukturou byly osazeny originální instalace předních českých designérů. Svými myšlenkami dotváří celkovou městskou krajinu a obraz budoucnosti. Patří k nim taky skleník, lucerna a fontána z naší tvorby. Ve výsledku návštěvníci ve městě najdou vše, co k městu patří – náměstí, dětské hřiště, kino, byt, dílnu, reklamy, poutače, chrám i sklad. Právě pomyslnému skladu minulosti je věnovaná zásadní část instalace nazvaná Archiv kódů, která představí slavné předměty, české designové ikony.

Výstava vznikla ve spolupráci s festivalem Designblok a Moravskou galerií v Brně, kurátory výstavy jsou Jana Zielinski, Jiří Macek, Ondřej Chrobák a Jan Press. 

foto: Vojtěch Veškrna

Avant garde foto vojtech veskrna 4
Avant garde foto vojtech veskrna 6
Avant garde foto vojtech veskrna 8
Avant garde foto vojtech veskrna 10
Avant garde foto vojtech veskrna 12
Avant garde stepankova kladosova foto vojtech veskrna 7
Avant garde lucie koldova foto vojtech veskrna 7
Avant garde jan plechas a henry wielgus foto vojtech veskrna 1
Avant garde foto vojtech veskrna 25
Avant garde foto vojtech veskrna 39
Avant garde foto vojtech veskrna 51

© H3T architekti. All rights reserved.