VYHLÍDKOVÁ LAVIČKA "GROSSETO", 2013


Nepřehlédnutelnou plovoucí restauraci a pizzerii můžete přehlédnout z vyhlídkové lavičky “Grosseto”. V parku na pražském Alšově nábřeží v těsné blízkosti VŠUP jsme nainstalovali lapidární ocelovou konstrukci která napomáhá zpříjemnit chvíle zábavy a oddechu. Lavička je jednoduše přístupná díky vhodně navržené tektonice podpůrného objektu.

Před několika lety zakotvilo relativně velké, komerčně využívané plavidlo, u kamenné stěny lemující Vltavu a to přímo u Mánesova mostu. Nacházíme se v MPR, na místě s jedinečným výhledem na Pražský hrad. Svým objemem plovoucí restaurace sice nezapadá úplně ladně do historického urbáního kontextu, ale nabízené služby – tedy restaurace a pizzerie na řece, s výhledy – vyvažují tento nedostatek dostatečně.

Problém ovšem přichází vzápětí – a dal se předpokládat. Veřejná část plavidla, místo se stoly pro hosty a barem je situováno na palubu plavidla. Ta tedy musí být zastřešena. Konstrukce zastřešení (se kterou muselo být ve schvalovacím procesu počítáno) naprosto paralyzuje výhled z části Alšova nábřeží a usurpuje tím veřejný prostor.  

Jako studenti VŠUP jsme místo velmi často a rádi navštěvovali. Nyní cítíme potřebu se k tématu postavit přímo. Jemným avšak jasným a popisným způsobem upozornit na nevhodné městské zásahy. Přemýšlení nemělo zůstat na papíře. Rozhodli jsme se realizovat drobný architektonický objekt, který je zasazen do nově vzniklého kontextu. Jeho forma je lapidární – pouze vyvyšuje současný mobiliář. Materialita (černá ocel) odkazuje k temporérnosti návrhu. Konstrukci jsme vyrobili a osadili na místo. Výroba a montáž trvala jeden pracovní den. Náklady na realizaci dosáhly výše 1400,-Kč.

V době kdy je psán tento text je lavička na místě asi týden v provozu. Je relativně hojně užívána. Dělá nám radost že se lidé nebojí změnit posunout svůj horizont o 2m výše a “pouhým” bytím tak demonstrovat přezíravost a aroganci kterou pouhým bytím demonstruje plavidlo.

nominace na titul Young architect award, cena poroty, cena Stavebního fóra

Lavicka h3t 001   rostislav zapletal 2013
Lavicka h3t 002   rostislav zapletal 2013
Lavicka h3t 006   rostislav zapletal 2013
Lavicka h3t 008   rostislav zapletal 2013
Lavicka h3t 007   rostislav zapletal 2013
Lavicka h3t 010   rostislav zapletal 2013
Lavicka h3t 012   rostislav zapletal 2013

© H3T architekti. All rights reserved.