Experimentální objekt vychází ze studia principů tensegrity, kterými se ve svých pracích zabýval Buckminster Fuller nebo taky jeho žák Kenneth Snelson. Předmětem naší studie byly různé prostorové schémata a principy konstrukcí tenzegritních těles. Na základě poznatků získaných z literatury a zkušeností při práci s pracovními modely jsme vybrali schéma reciprokální báně, kterou tvoří 65 prvků. Struktura je založena na zemních vrutech a byla skonstruována na místě. Zevnitř bylo pověšeno centrální stínění altánu.
tensegrity = tensional integrity
Tenzegritní systémy jsou založeny na principu oddělených tlačených prvků (tyčí) uvnitř kontinuální sítě tažených prvků (lan), spolu tvořící stabilní objekt v prostoru. Působením sítě tažených prvků se tlačené prvky navzájem nedotýkají, v prostoru se vůči sobě vyhýbají.
Reciprokální struktury jsou velmi blízké tenzegritním systémům. Jsou to samonosné struktury složené z navzájem se podepírajících tyčových prvků. Jejich geometrické uspořádání umožňuje stabilitu celé struktury.
Altán vznikl v rámci výstavy "Botanické příběhy" v Průhonickém parku. Výstava oslavuje 125. výročí založení České akademie Císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění.