REKONSTRUKCE RODINNÉHO DOMU V ČERNOŠICÍCH, 2017


Původní rodinný dům postavený podle typové projektové dokumentace v 50.letech 20.století se nachází v zastavěném území obce Černošice. Okolní zástavba je charakteristická vrstvením různých přístaveb k původním domkům. Na pozemku se kromě domu nachází samostatně stojící garáž. Zeleň tvoří vzrostlé jehličnaté stromy, několik ovocných stromu a okrasná zeleň. Dům má sedlovou střechu, zvýšené přízemí, podkroví a suterén. Hlavní obytné místnosti jsou orientovány do ulice a zahrada v jižní části pozemku zůstává bez vztahu s domem.

Cílem rekonstrukce bylo prověřit možnosti přístavby pro zvýšení kapacity domu a vytvořit k tomu odpovídající vnitřní dispozici ve starém domě pro bydlení tříčlenné rodiny.

Po pečlivých úvahách a různých variantách úprav původního domu jsme společně s investorem dospěli k řešení, které nejvíc naplňuje požadavky na funkční využití prostorů a příjemné bydlení v rodinném domě. Původní sedlovou střechu nahrazujeme novou nástavbou druhého podlaží s plochou střechou. Toto rozhodnutí bylo pro návrh zásadní a přineslo praktičtější uspořádání vnitřní dispozice a plnohodnotné využití všech prostorů.

Druhým zásadním prvkem návrhu bylo rozšíření o přístavbu s velkorysým obytným prostorem s jídelnou a sezením orientovaný na jih do zahrady. Důraz je kladen na propojení obydlí se zahradou, volně plynoucí prostor obytné části a celkovou vzdušnost. Přístavba přimyká k domu prosklenými plochami, což přidává celé stavbe více průhlednosti a zároveň umožňuje vyniknout původnímu domu. Část nové přístavby v přízemí bude zimní zahrada navazující na rozšířený obytný prostor ve stejné poloze a šířce původní verandy. Střecha celé přístavby je pochozí s přístupem z ložnice ve 2.NP. Střešní terasa je doplněna o dřevěnou pergolu, která dotváří nový architektonický výraz rodinného domu. Výškový rozdíl mezi úrovní zahrady a vysokou podezdívkou vyrovnává terénní val se schody, který je součástí hlavní architektonické kompozice.

 

Dispozice

V přízemí budou ponechány veškeré stávající konstrukce včetně betonového dřevem obloženého schodiště. Zásadní bude změna dispozice. V přízemí budou úmístěny pracovna/pokoj pro hosty, velká koupelna, kuchyně, samostatný wc, vstup do sklepa. Původní nevyhovující veranda s zádveřím, komorou a wc bude zbourána. Nově bude vstup do domu bude ponechán na stejném místě ve velkorysejším řešení. Půdorys původního podkroví – 2.nadzemního podlaží bude zcela nový. Ve 2.NP bude situována klidová zóna (ložnice rodičů, dětský pokoj, šatna, koupelna).

V rámci stavebních úprav dům bude zateplen dle současných tepelných požadavků, opatřen novou fasádou, budou vyměněny všechny dveře, okna, podlahy a instalace. Projekt změny stavby rodinného domu řeší objekt podle zasád a požadavků na pasivní objekt.

Rd cernosice pp
Rd cernosice pred
1np web
2np web
Rez web
P1 web
P2 web
P3 web
P4 web

© H3T architekti. All rights reserved.