OBECNÍ SAUNA V DÚBRAVICI, 2013


S ideou vybudovat obecní saunu v Dúbravici v Podpoľaní na středním Slovensku za námi přišli kluci z občanského sdružení Periferná Centra (Andrej s Igorem) na začátku roku 2013. 

Připravili jsme koncepční studii, která počítala s tradičním provozem typické “savasauny” - tedy kouřové sauny která je vytápěna energií naakumulovanou v topidle, které však nemá zařízení pro odvod spalin. Takový proces je však velmi složitý na přípravu saunování a kvůli jednoduššímu užívání sme se v průběhu práce na výrobní dokumentaci rozhodli změnit způsob vytápění a to sice standartním topidlem na dřevo, které vyrazně zjednoduší proces přípravy k užívání.

Formální působení objektu je od první chvíle koncipováno s ohledem na jednoduchost a ekonomičnost stavby. Vychází také z tradičních místních salaší. Tedy nejen formálně ale také konstrukcí a materiály.

Nosný fošnový skelet je dřevěný, venkovní opláštění z překládaných opálených prken, vnitřní opláštění z prken bez povrchové úpravy. Otop zajišťuje zděná pec. Stavba je založena na na sucho poskládaných kamenech. Realizace trvala 7 dní a podíleli se na ní dobrovolní pomocníci z řad umělců a studentů architektury, několik místních obyvatel a také náš ateliér.

Situace
Dsc 0818w
Dsc 0850w
Dsc 0858w
Dsc 0886w
Dsc 0880w
Dsc 0863w
Dsc 0872w
Dsc 0900w
Dsc 0697w

© H3T architekti. All rights reserved.