LÉTAJÍCÍ ČERNÝ DŮM, 2016


Černý létající dům se vznáší pod obloukem zbylé části starého železničního mostu. Budí pozornost, láká k návštěvě a vyvolává otázky. Černý létající dům je instalací, která je tvořena obytnou místností s kamny a podkrovním patrem na spaní. Objekt je zavěšen na několika ocelových lanech. Součástí instalace je žebřík, který je ukryt v okolí. Je tak trochu hlavolamem, který podněcuje kolemjdoucí k přemýšlení. Svým archetypálním ztvárněním doplňuje tajemnou atmosféru vojenského areálu. Formální řešení je lapidární. Výsledný obraz téměř pitoreskní.
Místo jsme vybrali kvůli jeho atmosféře a doporučil ho Tomáš od nás z atelieru, který pochází z Pardubic. Je to fajn, že mají ve městě takovouhle džungli pár minut od centra. Bude zajímavé sledovat co se v areálu začne odehrávat po převedení z armády do majetku města.
Inspirovala nás opuštěná okolní krajina se starými mosty, které tu zbyly po armádě. Vytvořili jsme instalaci, která svým strohým ztvárněním vtipně reagovala na tajemnou atmosféru prostředí. Doufali jsme, že přinese třeba nějaké zajímavé zážitky nebo pocity, ale že to vlastně bude všem spíš jedno. Nakonec však černý dům zmizel po 39 dnech od instalace po výzvě k odstranění.

 

foto: BoysPlayNice

 

ocenění: 

BigMat International Architecture Award '17 - Honorable Mention for Young Architects

Grand Prix Architektů 2017 - čestné uznání

17 h3t flying black house boysplaynice
04 h3t flying black house boysplaynice
05 h3t flying black house boysplaynice
06 h3t flying black house boysplaynice
07 h3t flying black house boysplaynice
08 h3t flying black house boysplaynice
09 h3t flying black house boysplaynice
18 h3t flying black house boysplaynice
13 h3t flying black house boysplaynice
Gif3
02
Pohled2
Pudorys

© H3T architekti. All rights reserved.